Celebrities

Full list of SATMA 2021 nominees

By

on

South African Traditional Music Awards announced nominees for the year 2021 on Saturday, 25th of September, in Mbombela, Mpumalanga.


Four more categories were introduced, which include Cultural Affairs Chief Director, Best Traditional Producer, Best Traditional House Music Song and Best Traditional Collaboration Song.

Nominees included Sjava, Khavisa and 100% Ncobela for Best Male Artist/Group, while the Best Female Artist/Group nominees are Candy Tsa Mandebele, Q Twins and Mmadintsi.

Check below for the full list of nominees:

Best Male Artist/Group” Category And The Nominees Are:

Artist/Group      Album

Sjava – Umsebenzi

Khavisa – Ntombi Ya Ku Xonga

100%Ncobela -I Esile

 

Best Female Artist/Group” Category And The Nominees Are:

Candy Tsamandebele – Still Here

Qtwins – Gift Of Love

Mmadintsi – Moruleng

 

Best Afro Soul Song” Category And The Nominees Are:

Motlanalo – Rato Laka

Vhudie – My Yoki Yoki

Mc Records Kzn – Baby Musa Kuyenza Lento

 

Best African Jazz Artist/Group” And The Nominees Are:

Zazi – Imal’ayikho Ft Iye Echa On Sax

Austebza – Motheo

 

Best Reggae Artist/Group” Category And The Nominees Are:

Jeremiah Fyah  Ises – Impilo Kantanga

Chomza – One And Only

Ras Canly – The Journey

 

Best Traditional Praise Singer” Category And The Nominees Are:

Ntombhi Ya Mutsonga – Dr Mike Nkuna Poem

Malume Tau – Malume Tau

Khuluma Ndabezitha      Imbongo – Zika Namtsweni Tsipane

 

Best Indigenous Poet” Category And The Nominees Are:

Magcwabe Imbongi – Thando Lwethu

Otsile    – Aforika Yo Montle

Kwazi Nselw – Umthandazo Womfelokazi

 

Best Upcoming Artist/Group” Category And The Nominees Are:

Menzi Mabizela – Bebuka Thina

Mshengu Tshabalala The Producer – Tlogela Ntweo

Mmadintsi – Moruleng

 

Best Traditional Accapella Music Song” Category And The Nominees Are:

Ka-Shima – Uchoma

Thamsanqa Mahlangu – Madzela

Terrence Motsepe – Ubaba

 

Best Traditional Music Community Radio Presenter” Category And The Nominees Are:

Zizele Yandisa – Khanya Fm

Silulami Dumza Dumezweni        – Nkqubela Fm

Khangelani Ngxaki Nkosana (Ngxak’isefrijini) – Ingwane Community Radio

Jikijwa – Ngqushwa Fm

Emmanuel Xolani Magaqa – Radio Station 97.7 Fm

Ausi Koropi -Kgatleng Fm(91.3)

Thapelino – Mahikeng Fm (96.7)

Piet Makwas – Radio Overberg Fm

Olwethu Majozi And Vezi Ntuli – Alex Fm

 

Best Department Of Art & Culture” Category And The Nominees Are:

Gauteng

Limpopo

Eastern Cape

Free State

 

Best Department Cultural Affairs Chief Director Category And The Nominees Are:

Northern Cape

Bokone Bophirima

Western Cape

Kwazulu Natal

 

Best Traditional Producer” Category And The Nominees Are:

Deejay Avesh – Pritisha M – Meri Maa

Mbuzeni Mkhize – Mbuzeni Mkhize – Ishoba Lenkonkoni

Dlayani Patrick Hlongwane (Dj Patmesh) – Venda Boy – Ndavhuko

 

Best Traditional House Music Song” Category And The Nominees Are:

Candy Tsamandebele Ft Mr Brown -Lollilop

Qtwins Ft Dj Tira – Umuhle

Nkr Feat.Thokozani Langa – Wengoma Yami

 

Best Sepedi Artist / Group” Category And The Nominees Are:

Motlanalo – Motshiwele

Tau Sebata – Mathotse

Bana Ba Kgwale Cultural Group – Steri Makokoko

 

Best Tshivenda Artist / Group” Category And The Nominees Are:

Sikheli Junior – A Li Ngo Lala

Adziambei Band – Tshipala Mulilo Vol 16

Nnae – Shonisani

 

Best Xitsonga Artist / Group” Category And The Nominees Are:

N’wa-K  Before

Khavisa – Ntombi Ya Ku Xonga

Misskay Chardnah – A Byi Olovi

 

Best Ndebele Artist / Group” Category And The Nominees Are:

Ngezekakaramba – Isotja

Noalliyah Mabhena – Nomalanga

Ngezaka Dlaw’mbana –  Ukhona Umbango

 

Best Isixhosa Artist / Group” Category And The Nominees Are:

Yallunder – Uthando Lwam

Abafana  Bakuqumba – Siyankqonkqoza

Us’hlangu Semfene – Umhlangano

 

Best Setswana Artist / Group” Category And The Nominees Are:

Tiludi Tsa Magaga – Merafe Ya Batswana

Tswelelang Cultural Dancers – Motho Wa Me

Legora La Mmino – Kea Kgalema

 

Best Siswati Artist / Group” Category And The Nominees Are:

Licathazi Lika Mamzomba – Umhlaba Ungehlule

Pm² – Sikhanyisele

Soul Ngwane     – Luhambo Lwami

 

Best Indian Artist / Group” Category And The Nominees Are:

Pritisha M – Meri Maa

Omesh Mohanpursad – Aaya Naya Zamana

Preven Moodley – Devi Dharisanam

 

Best Sesotho Artist / Group” Category And The Nominees Are:

Motho Kotelo – Ke Khang 3

Bana Ba Motho – Bana Ba Motho No18

Morusu – Motho Mothong

 

Best Boeremusiek Artist / Group” Category And The Nominees Are:

Hennie De Bruyn En Die Kiaarkerels – Warmvat Kitaar

Die Teelepeltjies – Boere Parie

Kannie Warries Dansorkes – Grootste Treffers

 

Best Maskandi Artist / Group(Traditional/Digital)” Category And The Nominees Are:

Ucevuzile Mchunu – Uye Yedwa

Sgwebo Sethambo – Ikhumbi Ekweletayo

Ichwane Lebhanca – Amagupta

 

Best Traditional Collaboration Song” Category And The Nominees Are:

Candy Tsamandebele  Ft Henny C – Yedin

Qtwins   Ft Dj Tira & Ntencane – Laba Bantu

Smangele Ft Abafana Baka Mgqumeni – Ukubulawa Kwabafazi

 

Best Traditional Music Artist /Group Of The Year” Category And The Nominees Are

Roots 2000 – Nomasundu

Candy Tsamandebele    – Still Here

Vendaboy Poet – Ndahuko

Ichwane Lebhanca – Amagupta

Nomtiti 8 – Motlhala Wa Rona

Ngezaka Dlaw’mbana – Ukhona Umbango

Hennie De Bruyn En Die Kiaarkerels – Warmvat Kitaar

Vho-Thaela – Ndi Ngani Africa

Recommended for you